بهترین طعمه های دنیا برای ماهیگیری

بهترین طعمه برای ماهیگیری

بهترین طعمه های دنیا برای ماهیگیری شاید باورتان نشود که در دسترس ترین نواع آنها هستند
در طبیعت طعمه های زنده ای وجود دارد که ماهی ها به طور طبیعی از آن ها تغذیه می کنند. طعمه های طبیعی و زنده نسبت به طعمه های مصنوعی (طعمه های پلاستیکی یا لارها) بهترند، چرا که غذای واقعی ماهی ها می باشند. طعمه های طبیعی شامل بچه ماهی، قورباغه، خرچنگ، میگو، کرم، ملخ، موش آبی، جوجه اردک، پروانه، سنجاقک، پشه سیاه و جوب برک می شوند. این طعمه ها غذای معمول ماهی ها هستند و ماهی ها به این طعمه ها عادت دارند، بنابراین برای ماهیگیری بسیار مناسب می باشند. 

بهترین طعمه های دنیا برای ماهیگیری : بچه ماهی 

طعمه بچه ماهی برای اکثر ماهی ها از جمله قزل آلا، اردک ماهی، ماهی کپور، ماهی سونگ، ماهی شیربت، ماهی زرد پر و سفید رودخانه مناسب می باشد. بچه ماهی هایی که اندازه ۳-۷ سانتی متر دارند، بهترین اندازه برای مورد استفاده قرارگرفتن به عنوان طعمه زنده می باشند. برای اینکه بچه ماهی تهیه نمایید، باید این سه مرحله را انجام دهید:

  1. از یک توری که برای از آب در آوردن ماهی مناسب است، استفاده نمایید و توری را زیر آب ببرید.
  2. به همراه فردی دیگر و با در دست داشتن پرده ای به طول ۴ ×۲ متر به ساحل بروید و با در دست گرفتن دو سر پرده در زیر آب، تعداد زیادی بچه ماهی به دست آورید.
  3. با یک قلاب ریز و طعمه کوچک در کنار آب، بچه ماهی ها را صید نمایید.
بهترین طعمه های دنیا برای ماهیگیری

نحوه زدن طعمه ماهیگیری بچه ماهی به قلاب ماهیگیری بسیار مهم و از حساسیت بالایی برخوردار می باشد، زیرا این طعمه ماهیگیری طبیعی یکی از بهترین گزینه ها برای صید ماهی های بزرگ شکاری و ماهی خوار می باشد. یک روش زدن آن به قلاب این است که ابتدا باید سعی نمایید که نیش قلاب را در انتهای ساقه دم بچه ماهی فرو ببرید، و قسمت های ساقه قلاب را از فیله سفت بالای پشت بچه ماهی عبور دهید، تا اینکه قلاب از جلوی دهان آن قدری بیرون بیاید. در نهایت بچه ماهی به فرم قلابی که از بدن آن عبور داده اید یعنی حالت دایره در می آید.

روش دوم زدن طعمه بچه ماهی به قلاب هم این گونه است که باید تیزی قلاب را از سر ماهی عبور دهید و قلاب را از فیله بالای پشت ماهی امتداد دهید تا در نهایت نوک قلاب از ساقه دم بچه ماهی خارج گردد. نکته بسیار مهم این است که مراقب باشید تا تیزی قلاب زیاد از بدن بچه ماهی بیرون نباشد، چون ماهی مهاجم و هدف ما ممکن است با احساس تیزی قلاب قرار کند. با بیرون ماندن کمی از تیزی قلاب هم می توان ماهی را صید نمود.

بهترین طعمه های دنیا برای ماهیگیری: کرم خاکی

کرم خاکی غذای طبیعی بیشتر ماهی ها و در نتیجه طعمه بسیار مناسبی برای ماهیگیری می باشد. در فصل بهار با بارش باران، کرم های خاکی از دل خاک مرطوب بیرون می آیند، و به سمت آب می روند، که زمان مناسبی برای جمع آوری و به کار گیری آنان به منظور صید انواعی از ماهی ها می باشد. بهترین فصل برای جمع آوری کرم های خاکی فصل بهار می باشد، چون در این فصل زمین ها مرطوب می باشند و هر کجا که زمین خیس باشد، کرم خاکی نیز موجود است. 

بهترین طعمه های دنیا برای ماهیگیری

جهت زدن طعمه ماهیگیری طبیعی کرم خاکی به قلاب بایدنیمی از بدن کرم را از تیزی قلاب تا ساقه قلاب عبور دهید، به طوری که نیمی  از کرم به قلاب وصل و نیم دیگر یعنی دم آن آویزان باشد تا به راحتی از قلاب جدا نگردد. اگر کرم های خاکی در دسترس شما نسبتاً درشت باشند، زدن تنها یک کرم خاکی به قلاب کافی خواهد بود، در غیر این صورت باید دو یا سه کرم را به قلاب وصل نمایید. 

بهترین طعمه های دنیا برای ماهیگیری : بچه قورباغه

قورباغه طعمه خاص و منحصر به فردی برای صید ماهی می باشد. البته بچه قورباغه مناسب تر می باشد، زیرا ماهی های مهاجم از قورباغه بزرگ می ترسند ولی بدون هیچ ترسی به بچه قورباغه نزدیک می گردند. قورباغه ها در کنار و حاشیه آب ها، جلبک ها و گیاهان روی آب یافت می شوند. ماهی های شکاری علاقه خاصی به این طعمه طبیعی دارند. ماهی هایی که از قورباغه تغذیه می کنند می توان اسبله، ماهی سفید رودخانه و سونگ را نام برد. به منظور زدن طعمه ماهیگیری قورباغه به قلاب باید قلاب را از دو پای قورباغه عبور دهید، ابتدا قلاب را از پای چپ عبور دهید و سپس در همان امتداد وارد پای راست آن گردانید، به صورتی که قلاب آشکار نباشد. این شیوه بهترین می باشد، زیرا پاهای قورباغه محکم هستند و قلاب به سادگی از آن جدا نمی گردد. 

بهترین طعمه های دنیا برای ماهیگیری

 

بهترین طعمه های دنیا برای ماهیگیری : خرچنگ

یکی دیگر از طعمه های طبیعی که کمتر مورد استفاده ماهیگیران قرار می گیرد، خرچنگ می باشد. بچه خرچنگ طعمه خوبی برای صید برخی از ماهی ها مثل ماهی شیربت می باشد. به منظور زدن طعمه ماهیگیری طبیعی خرچنگ به قلاب باید ابتدا قلاب را از بدن خرچنگ عبور دهید، به طوری که از قلاب جدا نگردد. بعد از آن دست های تیز خرچنگ را قطع نمایید و به روش زیر آبی به ماهیگیری مشغول گردید.

این مطلب را بخوانید  روش صید و طعمه ماهی شاه کولی و کاس ماهیگیری در دریای خزر شمال
بهترین طعمه های دنیا برای ماهیگیری

بهترین طعمه های دنیا برای ماهیگیری : میگو

میگو یک نوع طعمه طبیعی خوب به شمار می رود. برای به دست آوردن میگو باید گیاهان ریشه دار موجود در حاشیه رودخانه ها و آبگیرها را از ریشه در آورید و روی زمین تکان دهید، با این عمل میگوهای ریزی که درون این ریشه ها وجود دارند، به بیرون می افتند. می توانید از این میگوها به عنوان یک طعمه ماهیگیری طبیعی استفاده نمایید و به نتیجه دلخواه خود دست یابید.

بهترین طعمه های دنیا برای ماهیگیری

بهترین طعمه های دنیا برای ماهیگیری : حشرات

گاهی که ملخ ها در کنار رودخانه ها و دریاچه ها در حال پریدن هستند، در آب می افتند و مورد هجوم ماهی ها قرار می گیرند و خورده می شوند. بنابراین ملخ هم طعمه مناسبی برای ماهی هایی از جمله عروس ماهی و ماهی سفید رودخانه می باشد. هنگام ماهیگیری با طعمه طبیعی ملخ استفاده از روش رو آبی با شناور نتیجه بهتر می شود. علاوه بر ملخ حشره هایی مثل پشه سیاه و سنجاقک هم گزینه های مناسبی به عنوان طعمه طبیعی به حساب می آیند. ماهی ها بیشتر در فصل بهار و تابستان از این حشرات تغذیه می کنند.

بهترین طعمه های دنیا برای ماهیگیری

جوبرک (آبدزدک) هم نوعی حشره اما از نوع بزرگ و بد شکل است که به عنوان طعمه طبیعی خوبی برای صید ماهی هایی همچون ماهی سفید رودخانه و برخی ماهی های دیگر به کار می رود. جوبرک در زمین های مرطوب زندگی می کند و همیشه زمین را شخم می زند. هنگامی که زمین یا باغچه دارای گل و گیاه را آبیاری نمایید، شاهد بیرون آمدن و سوراخ کردن زمین توسط این حشره خواهید بود.

بهترین طعمه های دنیا برای ماهیگیری : طعمه های سنگین

بسیاری از ماهیگیران حرفه ای که می خواهند ماهی های سنگین وزن و شکاری و با دهان گشاد همچون ماهی اسبله یا سونگرا صید نمایند، از طعمه هایی سنگینی همچون موش آبی و یا حتی جوجه اردک استفاده می نمایند. این طعمه های سنگین برای صید ماهی های بسیار بزرگ و به طور معمول با وزنی بالاتر از ۳۰ کیلوگرم مناسب هستند و به کار می روند.

بهترین طعمه های دنیا برای ماهیگیری

بهترین طعمه های دنیا برای ماهیگیری

طعمه های غیر طبیعی در طبیعت و زیستگاه ماهی ها وجود ندارند و در واقع مکمل انواع طعمه طبیعی و زنده می باشند. ماهیگیران به تجربه برای صید ماهی های خاصی که این نوع طعمه را می پسندند، به کار می گیرند. خمیر، ذرت پخته، انگور، نان، انجیر، ته خیار، دل مرغ، روده مرغ، طحال گوسفند و سبزیجات می توانند به عنوان انواع طعمه ماهگیری غیر طبیعی به کار روند.

بهترین طعمه های دنیا برای ماهیگیری : خمیر نان و نان 

یک از معروف ترین، بهترین و ساده ترین انواع طعمه ماهیگیری غیر طبیعی، خمیر نان می باشد. زیرا بیشتر ماهی ها به خمیر نان علاقه دارند و شما می توانید با استفاده از آن به نتیجه خوبی برسید. برای تهیه خمیر می توانید هم از آرد و هم از نان هایی مانند لواش، سنگک یا ماشینی استفاده نمایید. خمیر تهیه شده از نان بهتر می باشد و ماهی ها با علاقه بیشتری به سمت آن جذب می شوند. خمیر تهیه شده از نان تازه بوی خوبی دارد و بهتر عمل می کند.

بهترین طعمه های دنیا برای ماهیگیری

به منظور تهیه خمیر کافی است یک یا چند نان را به مدت چند ثانیه در ظرفی پر از آب قرار دهید تا خیس گردد، سپس نان خیس را خارج نمایید و با دست ورز و مالش دهید تا خمیری نه آنقدر شل که به دست بچسبد و نه آنقدر سفت که پودر شود، به دست آید. خمیر طعمه ای مناسب برای ماهی هایی همچون کپور، زردپر، زردک، عروس ماهی و برخی دیگر می باشد. به منظور زدن خمیر به قلاب باید خمیر را مانند تیله گرد و قلاب را در آن فرو نمایید، به نحوی که نوک قلاب تا نخ، درون خمیر قرار گیرد و حتی تیزی قلاب هم بیرون نباشد.

از نان هم می توان به عنوان طعمه ماهیگیری غیر طبیعی استفاده نمود. برای مثال نان پیچک برای صید ماهی هایی مثل سونگ، کپور، آمور و زردپر که رشد یافته و سنگین وزن هستند، استفاده می شود. برای زدن نان پیچک به قلاب، معمولاً ماهیگیران سه قلاب را با هم و در کنار هم در بین نان قرار می دهند و نان را محکم به دور قلاب می پیچند. برای اینکه نان باز نشود، می توانید دور نان را با نخ چرخ خیاطی بپیچید. از دو روش زیر آبی و رو آبی هم می توانید استفاده نمایید. نکته ای که گفتن آن خالی از لطف نیست این است که معمولاً برای صید ماهی هایی همچون ماهی آمور باید ابتدا مقداری از سبزی هایی همچون یونجه، شبدر یا گشنیز کنار سه قلاب قرار دهید، و دور این سبزی ها را با نان و بعد با نخ چرخ خیاطی بپیچید. حتماً باید مقداری از این سبزی ها به حالت آویزان از نان بیرون زده باشد تا بهترین شانس را برای صید این ماهی داشته باشید. 

این مطلب را بخوانید  طعمه ماهیگیری و همه چیز در باره آن

بهترین طعمه های دنیا برای ماهیگیری : ذرت پخته

ذرت پخته یکی دیگر از انواع طعمه ماهیگیری غیر طبیعی می باشد که به منظور صید ماهی به کار می رود. این ذرت باید در حدی پخته و نرم باشد که قلاب از آن عبور نماید. زدن طعمه ماهیگیری ذرت پخته به قلاب بسیار راحت می باشد. برای این کار شما می توانید همانند سایر ماهیگیران چند ذرت را به صورتی که قلاب را بپوشاند از قلاب عبور دهید و به صید ماهی هایی همچون کپور مشغول گردید. 

بهترین طعمه های دنیا برای ماهیگیری

بهترین طعمه های دنیا برای ماهیگیری : میوه و سبزیجات

میوه هایی همچون انجیر، انگور، ته خیار برای صید ماهی های گیاهخواری مثل ماهی آموربسیار مناسب می باشند. برای صید ماهی آمور از گیاهان و سبزیجاتی مانند یونجه، گشنیز و جعفری هم استفاده می گردد. شما برای زدن طعمه ماهیگیری غیر طبیعی میوه و سبزیجات به قلاب ماهیگیری باید میوه یا سبزیجاتی که در اختیار دارید را بین نان قرار دهید، سپس نخ را به دور نان بپیچید، به صورتی که این میوه و سبزیجات از آن آویزان گردند.

بهترین طعمه های دنیا برای ماهیگیری

بهترین طعمه های دنیا برای ماهیگیری : طعمه های گوشتی

یکی از بهترین انواع طعمه ماهیگیری غیر طبیعی که بوی نافذی دارد و به موجب آن ماهی ها را به سوی آن جذب می شوند، روده مرغ می باشد. روده مرغ گزینه بسیار مناسبی برای صید بسیاری از ماهی ها همچون سفید رودخانه، سونگ، شیربت، اسبله، سوف، زنگول و برخی ماهی های دیگر می باشد. دل مرغ بودار هم طعمه بسیار مناسبی می باشد. ماهی های شکاری نظیر اسبله، سونگ، زردپر و سوف به دل مرغ علاقه بسیار شدیدی نشان می دهند. نوع دیگر طعمه ماهیگیری گوشتی که توسط ماهیگیران به کار گرفته می شود، طحال گوسفند می باشد. طحال گوسفند به خاطر خون و بویی که دارد، جهت صید ماهی های شکاری از جمله سونگ و اسبله به کار گرفته می شود

بهترین طعمه های دنیا برای ماهیگیری

به منظور زدن انواع طعمه ماهیگیری گوشتی به قلاب کافی است روده یا دل مرغ و طحال گوسفندی را که به عنوان انواع طعمه ماهیگیری غیر طبیعی نام بردیم را به تکه های کوچک و بزرگ تقسیم و به قلاب وصل نمایید. با استفاده از چنین طعمه هایی برای صید ماهی های ذکر شده در بالا، باید روش ماهیگیری زیر آبی را به کار گیرید.  

انواع طعمه ماهیگیری مصنوعی 

طعمه های مصنوعی، وسایلی هستند که ساخته دست بشر می باشند و به عنوان جایگزینی برای طعمه های طبیعی به کار می روند. مثال هایی از این طعمه های مصنوعی می توان به قاشقک، لوری، سافت فیش، سافت بیت و … اشاره نمود. لانسه (Lance) یکی از این طعمه های مصنوعی پر کاربرد می باشد و از پلاک پره ای و متحرک ساخته می شود و با حرکت در آب به دور قلاب می چرخد. جهت اتصال لانسه به قلاب حتماً باید بین سیم و لانسه یک هرزه گرد قرار دهید، زیرا اگر هرزه گرد نباشد، نخ هم می چرخد و سیم تاب برمی دارد و آسیب می بیند. باید قلاب را به بدنه لانسه وصل نمایید تا پلاک متحرک بتواند حول قلاب بچرخد. با پرتاب قلاب در آب، و به هنگام جمع کردن آن، پره متحرک دور قلاب شبیه یک ماهی می گردد که در آب در حال حرکت است. ماهی مهاجم با دیدن این صحنه به سمت لانسه هجوم می آورد و فریب می خورد.

بهترین طعمه های دنیا برای ماهیگیری

ماهیگیری با استفاده از طعمه ماهیگیری مصنوعی لانسه، لانسه کشی نام دارد. برای موفقیت در انجام لانسه کشی نیاز است، نکاتی  را رعایت نمایید تا موفق به صید ماهی مورد نظر خود گردید، این نکات شامل موارد زیر می گردد:

  • لانسه کشی اکثراً برای صید ماهی هایی همچون اردک ماهی و قزل آلا به کار می رود.
  • دقت داشته باشید که لانسه را در قسمت های بدون مانع پرتاب کنید، زیرا با وجود موانع با پرتاب و جمع کردن قلاب، ممکن است قلاب به مانع گیر کند.
  • لانسه کشی را نباید در یک محل تکرار و باید آن را در مکان های گوناگون تکرار کنید.
  • به هنگام جمع کردن قلاب و لانسه باید تعادل را حفظ نمایید.
  • جمع کردن لانسه باید نه خیلی سریع باشد که به سطح آب بیاید و نه خیلی آرام که به کف آب ساییده شود.
  • لانسه کشی با چوب و چرخ اسپینینگ، ساده تر انجام می گردد.

همچنین قطعا مقالات زیر برای شما کاربردی است:

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *